Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Andet Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Aktiviteter Se alle aktiviteter Arrangementer Cph Garden Digitale haveoplevelser Havefestival Hjem og Haveliv Haveskoler Køkkenhaveskolens univers Skærehaveskolens univers Åbne Haver

Lars sparede 2800kr på sine forsikringer

Gennem Haveselskabet blev Lars opmærksom på Tryg, som han tog kontakt til og fik et uforpligtende møde. Til mødet blev Lars guidet i omlægningen af sine forsikringer, og fik som medlem af Haveselskabet tilbudt en særlig forsikring til sin have, med i pakken. Dermed fik Lars flere penge til planter i haven.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Haveselskabets have Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Allégaardens have. Stor Hyggelig landbohave med Nyopført Orangeri til at drikke kaffen i.

Haven består af stauder, buske, hosta ,dahlia, pergola og havehus og orangeri. Der er indendørs siddepladser til 25.

  • Havevandring med guide
    Læs mere
  • Mad må medbringes
    Læs mere
  • Åben efter aftale
    Læs mere

Allégaardenshave er en stor landbohave som er ret nyanlagt. Vi begyndte på haven i år2020. Efter at jeg havde været nede med en ordentlig gang stress. For at få ro i hoved anlagde vi haven som i dag også har en .gårdhave. Have og gårdhave er ca 10.000 m2. Stor. Der er masse af siddepladser til at nyde haven, den medbragte mad eller den bestilte kaffe/ te med bolle eller kringle “hjemmebagt.” Pris 25kr pr mand
Haven er åben alle onsdage og torsdage 13-20 og alle søndage 10-20 med start d.21.maj og til 31. aug. Kaffen kan også nydes i det nyopførte orangeri i år. Ca 25 indendørs siddepladser og mange udendørs siddepladser. Rigtig gode parkeringsmuligheder ca 20 pladser.
D.10. Juni under havefestival er haven åben allerede kl 8. Vi holder dobbelfødseldag denne dag i telt i gårdspladsen, men alle er hjertelig velkommen i haven denne dag.
Ud over orangeri er der også blevet lagt et nyt havestykke til i år, så gårdsplads og have hænger sammen nu.



Vis hele beskrivelsen

Åbningstider

Haven er åben efter aftale, tag kontakt til kontaktpersonen hvis fremvisning ønskes.

Find haven

Hygildvej 1 Ejstrupholm 7361 - | Åben i Google Maps