Størrelse er ingen hindring! Her er masser af stauder, blomster, buske og 3 træer. Et mekka for bier og sommerfugle.
Havevandring med guide
Læs mere
Åben efter aftale
Læs mere
Havevandring med guide
Åben efter aftale
Haven er fra efteråret 2022. Her gravede vi de gamle fliser og 3 bed op, og anlagde haven ud fra en haveplan, som jeg selv har lavet. Haven er altså stadig ret ny - og der skal helt sikkert justeres løbende!
Princippet er, at jeg vil lave mindst muligt. Og at der skal være plads til de fugle og insekter, der gerne vil være her. Så jeg har haft fokus på at få så mange forskellige plantearter ind i haven som muligt, der alle har en positiv indvirkning på dyrelivet. Det er indtil videre landet på over 100, inkl en kæmpe lavendel, 3 træer og en dværgsyren.
Samtidig skal haven være et sted, hvor vi nyder at være. Vi har små stier, man kan løbe på - et perfekt morgenkaffested og selvfølgelig en terasse, hvor vi kan nyde det hele.
Alt sammen på 44 m2.
Velkommen til!
Vis hele beskrivelsen
Åbningstider
Haven er åben efter aftale, tag kontakt til kontaktpersonen hvis fremvisning ønskes.