2 dags tur i Sønderjylland
I et samarbejde mellem Haveselskabet Odense og Haveselskabet Nyborg arrangeres en 2 dages bustur til Sønderjylland.
Turen går lørdag gennem Sønderjylland med besøg i private haver i Vamdrup, Stepping og Haderslev, samt kirkegården i Haderslev designet af Laila Sølager. Overnatning i Sønderborg, med 3 retters buffet og efterfølgende hyggeligt samvær.
Søndag går turen til Gråsten Slot, med et besøg i slotsparken, og en gartnerfaglig rundvisning i Den Kongelige Køkkenhave. Derefter besøg i private haver i Gråsten og på Als, inden turen går tilbage mod Fyn med færgen til Bøjden.
Prisen inkluderer: Bustur og én overnatning inkl. morgenmad og 3 retters buffet til aftensmad og sandwich til frokost søndag. Alle entreer, samt kaffe/te i udvalgte haver.
Påstigning: Banegårdspladsen Nyborg kl. 8.00, Dannebrogsgade, Odense kl. 8.50 og Pendlerpladsen i Ejby kl. 9.35
Forventet hjemkomst søndag aften, Pendlerpladsen Ejby kl. 17.50,
Dannebrogsgade, Odense kl. 18.30 og Banegårdspladsen Nyborg kl. 19.15
Husk: Frokost til lørdag