Gå til hovedindhold
Inspiration Haveselskabet Struer Havekreds Foto: Flckr
Fra afdeling/kreds

Inspirationsstedet

Herunder viser vi en liste over spændende danske planteskoler med internethandel

Danske planteskoler og havecentre med onlinehandel:

Gartneriet Lemvig:  https://gartneriet-lemvig.dk/

Jespers Planteskole:  www.jespersplanteskole.dk

Blomsten og Krukken. Udvalgte planter og havetilbehør. www.blomstenogkrukken.dk.
Damholmgård. Stauder, frø. http://damholmgaard.dk
Freeshseeds. Buske, træer m.m. Sortiment ud over det almindelige. www.freshseed.dk
Helenas Stauder. Staudeplanteskole. www.helenas-stauder.dk
Hillerød Naturplanteskole. Primært stauder + lidt buske og roser. www.naturplanteskole.dk
Hosta Danmark. Beskrivelser, billeder, plantesalg. www.hostadanmark.dk
Laubjergs Havecenter og rosenhave. No, Ringkøbing. www.laubjergs-havecenter.dk 
Liljer Frøstrup , www.liljeshop.dk
Northern Nursery. Hårdføre sukkulenter o.l. www.northern-nursery.dk
Lundhede Planteskole. Stort sortiment i planter og tilbehør. www.lundhede.com
The Plantexplorer. Stort udvalg af dagliljer og Hosta. www.theplantexplorer.com
Palmeriet. Palmer til ude og inde. www.palmeriet.dk
Park og Landskab. On-line handel haveplanter og tilbehør. www.parkoglandskab.dk
Plantetorvet, Ren online-handel, planter og havetilbehør, f.eks. sphagnum i store partier og rimelig pris. www.plantetorvet.dk 
Pæoneksperten. Pæoner. Odrer sendes pr. e-mail. www.paeoneksperten.dk
Rosenplanteskllen I Løve. www.roses.dk
Rosenposten. Roser, stort udvalg. www.rosenposten.dk
Roser til haven. www.rosertilhaven.dk
Staudefeen. Specialplanteskole for stauder. www.staudefeen.dk
Thyboesminde Stauder. Hovedvægt på stauder. Også 15 slags hyld. Ordrer sendes pr. e-mail. www.thyboesmindestauder.dk