Generalforsamling 2026 Haveselskabet Kerteminde
Generalforsamling Haveselskabet Kerteminde med visning af 2 før/nu havefilm. Dagsorden i henhold til gældende vedtægter.
Generalforsamling for Haveselskabet Kerteminde. Dagsorden i henhold til gældende vedtægter.
Efter generalforsamlingen inviterer vi til et lille kig ud i haven – og tilbage i tiden.
Vi viser to korte film fra den samme have på Hindsholm, optaget første gang i 2009 og senest i sensommeren 2025.
Haven i filmene giver os et indblik i, hvordan blandt andet synet på haver kan ændre sig over tid – med nye idéer om køkkenhave, ukrudt, biodiversitet og græssets højde. Undervejs kan du nyde den serverede kaffe eller te og et stykke kage.
Efter filmene samler vi os til en hyggelig snak om de forandringer, vi har set - både de menneskeskabte og de naturlige ændringer og om hvordan vores syn på haven har udviklet sig. Det bliver en hyggelig aften, hvor vi sammen reflekterer over fortidens og nutidens haver og lader os inspirere til fremtidens grønne rum.
Find arrangement
Munkebo Idrætscenter, mødelokale 2, Mosevangen 2, 5330 Munkebo - | Åben i Google Maps



