Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Aktiviteter Se alle aktiviteter Arrangementer Månedens arrangementer Foredrag Webinarer Haveskoler Havefestival Haver

Det kan du opleve lige nu

Vi har samlet en oversigt over alle arrangementer i hele landet lige her -klik forbi og lad dig inspirere.

Juledekoration med mos og kogler. Foto: Martin Sølyst
Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Generalforsamling 2026 Haveselskabet Kerteminde

Generalforsamling Haveselskabet Kerteminde med visning af 2 før/nu havefilm. Dagsorden i henhold til gældende vedtægter.

Generalforsamling for Haveselskabet Kerteminde. Dagsorden i henhold til gældende vedtægter.

Efter generalforsamlingen inviterer vi til et lille kig ud i haven – og tilbage i tiden.
Vi viser to korte film fra den samme have på Hindsholm, optaget første gang i 2009 og senest i sensommeren 2025.

Haven i filmene giver os et indblik i, hvordan blandt andet synet på haver kan ændre sig over tid – med nye idéer om køkkenhave, ukrudt, biodiversitet og græssets højde. Undervejs kan du nyde den serverede kaffe eller te og et stykke kage.

Efter filmene samler vi os til en hyggelig snak om de forandringer, vi har set - både de menneskeskabte og de naturlige ændringer og om hvordan vores syn på haven har udviklet sig. Det bliver en hyggelig aften, hvor vi sammen reflekterer over fortidens og nutidens haver og lader os inspirere til fremtidens grønne rum.


Find arrangement

Munkebo Idrætscenter, mødelokale 2, Mosevangen 2, 5330 Munkebo - | Åben i Google Maps