Bustur til Sjælland
Vi skal besøge Gerlevparken, Slotshaven ved Jægerspris og Stenmaglehaven. Vi spiser aftensmad på Chr. VIs Overdrevskro
Vi skal besøge Gerlevparken, der ejes af Fonden for træer og miljø. Parken rummer to rosensamlinger: Valdemar Petersens rosensamling fra planteskolen i Løve, og en stor samling af Poulsen-roser. Parken rummer også et arboret med en samling af samling af naturligt forekommende danske træer og buske. Parken passer af frivillige, der yder en kæmpe indsats. Vi spiser frokost (medbragt mad) i forbindelse med besøget i Gerlevparken.
Derefter skal vi besøge Slotsparken ved Jægerspris med Wiedewelts skulpturpark, Grevinde Danners grav, og en park med store og sjældne træer.
Til sidst besøger vi Stenmaglehaven, en stor privathave, ca. 26000m², med søer, store sten og vandløb. I haven er der mange rhododendron og magnolier, og nu også nyplantede stauder.
På vejen ud får vi morgenkaffe/te og rundstykke (inkluderet i prisen), og på vejen hjem spiser vi aftensmad på Chr. VIs Overdrevskro (drikkevarer for egen regning).
Vi kører som sædvanlig fra OK-tanken på Lombjergevej i Ringe, og laver opsamling ved Nyborg Station.






