Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Haveselskabet gik til kamp: Nu er der totalforbud mod pesticidrester i jord og gødning til grøntsager

Danmark har indført nultolerance overfor pesticidrester i gødning og vækstmedier, som sælges til følsomme planter, som grøntsager. Forbuddet kommer små fem år efter, at Haveselskabet undersøgte gødning, som ødelagde planter fremfor at hjælpe dem, og advarede politikerne om massive pesticidfund.

Haveselskabet fandt i 2021 pesticidrester i en lang række organiske gødningsprodukter, men siden også i posejord og andre vækstmedier, som havemennesker havde givet deres grøntsager, dyrket grøntsager i eller hældt i deres haver i god tro – kun for at se planterne forvitre.

Men det er slut nu. I slutningen af 2025 blev det nemlig indskærpet i vejledningen ift. gødningsloven, at hvis der på nogen måde er pesticidrester i gødning, vækstmedier eller jord, så må det ikke markedsføres og sælges til følsomme planter, som grøntsager, uden at være mærket med en særlig advarsel.

"Det har været en vigtig kamp for Haveselskabet – og en kæmpe udfordring – at man som haveejer kunne risikere at fylde sin have med gift, når man gav gødning, eller plantede tomater i jord, man havde købt. Derfor er vi også glade for, at der er blevet strammet op, og der nu er kommet klare regler på området", siger Charlotte Garby, der er direktør i Haveselskabet.

Mistanke bekræftet

Den såkaldte ”Clopyralid-sag” begyndte i 2020, hvor flere medlemmer henvendte sig til Haveselskabets rådgivning om planter, der så sølle ud, med dårlig vækst – også selvom de var passet efter alle forskrifter. Fælles for dem var, at haveejerne havde givet planterne organisk gødning, og Haveselskabet fik derfor testet gødningsresterne hos NIBIO, der er et uafhængigt laboratorie i Norge.

"Haveselskabet havde en mistanke om, at skaderne skyldtes pesticidrester, og analyserne bekræftede, at der var tale om pesticiden clopyralid – endda i meget store mængder", fortæller Brian Christensen, der er havefaglig rådgiver hos Haveselskabet.

Han forklarer, at når man laver organisk gødning eller vækstmedier, så bruger man ofte rester fra landbruget. Det kan eksempelvis være rester fra sukkerroer, der bliver til flydende gødning, der kan indeholde cloryralid, eller komposteret hestemøg fra heste, der har spist halm fra marker, der har været sprøjtede, der kan indeholde aminopyralid.

"Når der er tale om organiske produkter, så følger pesticiderne med hele vejen i produktionskæden – og derfor også i gødningsprodukter, kompost, plantesække eller lignende", forklarer Brian Christensen.

Ramaskrig og selvransagelse

Da Haveselskabet udgav sin rapport om clopyralid i gødning i 2022, gav det et ramaskrig – især hos jord- og gødningsindustrien, der både blev vrede, men også endte med at erkende, at der var behov for selvransagelse og bedre kontrol.

Fra politisk hold tog man heldigvis Haveselskabet seriøst og satte Aarhus Universitet til at gennemgå resultaterne og udarbejde en rapport, ift. hvilke tiltag man kunne gøre på gødningsområdet.

"Universitetets undersøgelse bekræftede det, som Haveselskabet havde påvist, og de anbefalede i deres rapport til politikerne, at der blev sat grænseværdier for hvor store mængder pesticidrester, der må være i gødningsprodukter", fortæller Brian Christensen fra Haveselskabet.

Han påpeger, at der i gødningsloven står, at der ikke må sælges produkter, der ved normal brug kan: ”… have en skadelig virkning for menneskers, dyrs eller planters sundhed eller for miljøet …”.

Nultolerance

Derfor har det hele tiden stået klart, at producenterne er nødt til at kontrollere deres produkter bedre og begrænse mængden af pesticidrester, men da den nye vejledning om anmeldelse af gødningsprodukter kom i september 2025, var myndighederne trådt i karakter og gik direkte ind og beskrev problemerne omkring pesticidrester – og i særdeleshed ift. clopyralid, hvor der står:

”Hvis f.eks. et produkt indeholder pesticidrester med herbicidvirkning (ukrudtsmiddel, red.), må du derfor ikke markedsføre produktet til følsomme planter. Dette er f.eks. tilfældet for organiske gødningsprodukter og dyrkningsmedier m.v., der indeholder rester af clopyralid, som f.eks. tomatplanter er yderst følsomme overfor.” - Vejledning om anmeldelse af gødningsprodukter

Det betyder, at der i udgangspunktet ikke må være spor af pesticider i produkter, du kan gøde med eller dyrke i, medmindre producenterne mærker produkterne, så forbrugerne ved, om de kan skade ”følsomme planter”.

"Følsomme planter er mange af dem, vi dyrker i køkkenhaven. Tomater, chili, auberginer – hele natskyggefamilien – bønner og ærter – samt hele kurveblomstfamilien, som salat tilhører. Det betyder i praksis nultolerance for grøntsager", siger Brian Christensen fra Haveselskabet.

Vi stopper ikke her

Men hvad så nu? Ja, producenterne er selv ansvarlige for at overholde loven, og myndigheder kommer til at lave stikprøver og analyser, så reglerne bliver overholdt.

"Og Haveselskabet fortsætter også. Vi kommer til at lave flere undersøgelser, for at se, om der er styr på problemerne. Derfor betyder det også rigtig meget, at medlemmerne melder ind til os, hvis de opdager planter, der er i mistrivsel, og at de holder øje med de produkter, de bruger", siger direktør Charlotte Garby, der lover at Haveselskabet forfølger sagen.