Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Aktiviteter Se alle aktiviteter Arrangementer Månedens arrangementer Foredrag Webinarer Haveskoler Havefestival Haver

Det kan du opleve lige nu

Vi har samlet en oversigt over alle arrangementer i hele landet lige her -klik forbi og lad dig inspirere.

Juledekoration med mos og kogler. Foto: Martin Sølyst
Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Foredrag om orkideer

Kom til foredrag om vinterhårdføre orkideer i haven. Foredraget holdes af biolog Anders Johnsen.

Foredraget

Orkideer er andet end stuens Phalaenopsis. Faktisk er der nogle stykker, man kan dyrke som almindelige stauder. Og hvis man gør lidt ekstra ud af jord og mikroklima, er der flere hundrede arter og hybrider, der kan klare sig hele året i haven i Danmark. Foredraget handler om forskellige slægter og arter af vinterhårdføre orkideer, hvordan de dyrkes, hvor de kan købes, og hvordan man selv kan opformere dem.

Lidt om Anders Johnsen

Anders Johnsen er biolog. Da han læste på universitetet, interesserede han sig både for botanik og mikrobiologi, men endte med at blive mikrobiolog. Når man så opformerer orkideer på sterilt agar, kan begge interesser kombineres.

Måske har du mødt Anders, som har bod på plantemarkederne. Se mere på hans hjemmeside: https://invitroorchids.dk/

 


Find arrangement

BIBLIOTEK+, Høje Gladsaxe Torv 2A, 2860 Søborg - | Åben i Google Maps