Beskæring af frugttræer
Ole Pedersen kommer og lærer os, hvordan vi bedst beskærer vores frugttræer.
Beskæring af frugttræer – lær det i praksis med en erfaren underviser
Vi får besøg af Ole Pedersen, som med mange års erfaring i beskæring af frugttræer vil dele ud af sin viden, sine erfaringer og sine bedste råd.
Eftermiddagen bliver en levende kombination af forklaringer, eksempler og konkret arbejde med frugttræerne i haven. Ole tager udgangspunkt i de træer, vi har til rådighed – som han selv har beskrevet som perfekte til beskæring. Det giver en oplagt mulighed for at lære direkte på virkelige træer og se, hvordan forskellige valg i beskæringen påvirker træets form, sundhed og frugtsætning.
Undervejs får du masser af tips og idéer til dyrkning og pleje af frugttræer, og der er rig mulighed for at stille spørgsmål og få svar, der passer til netop dine udfordringer i haven. Fokus er på forståelse og overblik – så du går hjem med både viden og mod på selv at gå i gang.
Arrangementet henvender sig både til dig, der er ny i beskæring, og til dig, der gerne vil blive mere sikker og bevidst i din måde at beskære frugttræer på.
Haveselskabet er vært ved en forfriskning, så der også er plads til hyggelig snak og erfaringsudveksling.
En lærerig og uformel eftermiddag i haven – med plads til både viden, spørgsmål og grin 🌳✂️



