Åben Have og Cafe Tørv
Efter en tur rundt i haven hos Anita og Jesper slutter vi aftenen på Cafe Tørv
Anita Fallgaard Nielsen og Jesper Nesgaard Nielsen købte ejendommen i 2008. De fortæller:
Efter flere års renovering, ombygning, udgravning af sø i 2015 på brakmark og opførelse af nyt stuehus i 2017, er interessen og tiden til haven kommet.
Der er kun 5-6 gamle træer tilbage, alt andet på grunden har vi plantet. Haven er nyanlagt og har været under udvikling siden 2017/2018.
Vi nyder tiden i haven med anlægning af bede mm., og vi har stadig mange ideer til nye projekter. Vi har mange georginer, urtehave, bålplads samt drivhuse med stort udbytte. Vi bruger mange timer ude i vores hyggekroge rundt omkring på grunden.
Endvidere er der et rigt dyreliv i haven blandt andet i og omkring søen med ænder og ællinger hvert forår. Vi har set svaner, odder, grævling, fasaner samt mange forskellige fugle ved foderbrættet sommer og vinter.
Efter besøget hos Anita og Jesper slutter aftenen på Koldmose Whisky Distillery som også huser Tranum Mølle Destilleri. På gårdspladsen kan gæsterne nyde kaffe og kage i hyggelige omgivelser og samtidig smage destilleriets gin og snapse. Der gives også en lille rundvisning, hvor der fortæller om håndværket, råvarerne og historien bag stedet.
Ejendommen har været i familiens eje i mange år, men Hanne og Ulrik overtog den for tre år siden. Lige fra start var det meningen, at ginfremstillingen, der hidtil havde fundet sted på privatadressen i Tranum Mølle, skulle flyttes ud til det nye sted på Tranum Engevej 201.
Der var ikke langt fra tanke til handling, da de fandt ud af, at starte Cafe Tørv samme sted som destilleriet. Folk er altid interesseret i at se produktionen.
Cafeen åbnede i juli 2025 med at tilbyde brunch hver søndag sammen med en rundvisning i destilleriet. Det blev en kæmpe succes med udsolgt hver gang.
Vi håber på en stemningsfuld og nærværende afslutning på en aften fyldt med grønne og gyldne indtryk.
Pris for medlemmer 50,- kr. ikke medlemmer 75,- kr. inklusiv kaffe og brød.





