Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Den meget store have, der skal kunne bruges, mærkes og smages.

Meget stor begynderhave, hvor der skal være plads til liv, bevægelse, farver, dufte og leg.

Nanna Søndergaard beskriver sin have på følgende måde:


Vi åbner havelågen i Spjellerup, og inviterer jer indenfor på vores grønne legeplads på 10.000 kvm. Her er ca. 3.500 kvm prydhave med store staudebede og små "rum", der leder én rundt mellem drivhus, køkkenhave i højbede, frugttræer og en mindre nyplantet frugtlund på vores mark. Undervejs finder man både en lille bålplads, let egeområde, et specialbygget thehus, og en kæmpestor terrasse med udsigt over haven.

Vi har haft ejendommen siden 2019, hvor rammerne for en mere stram have var sat. Vores drøm er at skabe en mere dynamisk have med liv, bevægelse, farver og dufte, og samtidig give plads til leg for både børn og voksne. Haven skal bruges og sanses på alle måder.

Vi er "havenybegyndere" så meget er på forsøgsstadiet. Der laves planer som afprøves. Vi lærer af det undervejs. Noget dur og noget kalder på nye planer. Vi har det sjovt undervejs. Kom og gå en tur i vores have, der konstant udvikler sig - og lad jer inspirere. Måske I også kan inspirere os?

Der er to andre besøgshaver denne aften:

Lone Høgh Sørensen, rosenhave, Blæsenborg 1, 4640 Faxe

Carsten From Andersen og Ole Mølgaard Andersen, Blæsenborg 7, 4640 Faxe


Find arrangement

Spjellerupvej 27 C, 4653 Karise - | Åben i Google Maps