Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Værtspar i have på Jydevænget 20 åbner havelågen

Birgit og Flemming Hansen byder indenfor havelågen på Jydevænget 20.

Naboerne Kirsten Pedersen og Poul Erik Larsen, Jydevænget 22 holder åben have i samme tidsrum. 

Birgit og Flemming Hansen flyttede ind i nr. 20 i slutningen af 2024. I den tid er der allerede sket meget.

Både hus og have har fået et løft.

Store træer og buske er blevet skåret ned, så både de selv og naboen i nr. 22 har fået mere lys og dermed bedre vækstbetingelser for planterne.

Haven består af mange formklippede buske og træer, der er et stort rhododendronbed, en ny urtehave er blevet anlagt, gamle bede er blevet nedlagt og der er sået græs i stedet.

Tæt ved huset står en dejlig stor klatrehostensia, som er havens stolthed.

Ud over huset og udhuse er der et drivhus og så er der masser af krukker, der binder de mange bygninger sammen

Besøg i begge haver koster 20 kr. for medlemmer og 40 kr. for ikke-medlemmer.

Hvis du kun skal besøge den ene have vil det koste 10 kr. for medlemmer og 20 kr. for ikke-medlemmer.

 

 


Find arrangement

Jydevænget 20, 4900 Nakskov - | Åben i Google Maps