Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Svampejagt med kyndig svampeguide

Kom med på en frisk efterårstur i skoven og sank spiselige svampe

Haveselskabet Aabenraa indbyder igen i år til en hyggelig svampetur i Årtoft plantage. Du kan finde svampe hele året, men efter en længere periode med regn er chancerne særlig gode, og derfor vælger vi at tage af sted i efteråret.  

Vi mødes på Jagtvej på den åbne plads over for flisoplagspladsen (se skitsen) og vi begynder med en kort intro af diplomsvampeguide Helle Samsø. Herefter går eller kører vi lidt længere op ad Jagtvej til sankeområdet, og så er det om at spotte de bedste og fineste svampe og få dem i kurven. Vi vender tilbage til P-pladsen på et aftalt tidspunkt, og så bliver det spændende at se hvor meget af kurvenes indhold der slipper igennem kontrollen med guidens skarpe blik. Helle gennemgår hver enkelt kurv og det kan godt være at udbyttet skrumper noget, men nu kan vi roligt tilberede en lækker ret af svampene.

Medbring en lille kniv og en kurv og vær praktisk påklædt. Tag kaffe/te med. Haveselskabet giver lidt til ganen.


Find arrangement

Årtoft plantage, Jagtvej, 6200 Aabenraa - | Åben i Google Maps