Havebesøg lokalt destilleri
Lige uden for Tikøb ligger det anerkendte destilleri ELG, som viser vinmark og køkkenhave frem
Mellem Tikøb til Fredensborg, og med udsigt til Esrum Sø, ligger et lille lokalt destilleri ”ELG” (www.elgspirits.dk), der producerer noget af verdens bedste gin og brandy, hvis man ser på antallet af priser vundet i smagskonkurrencer verden over.
Det er ægteparret Lona Christrup og Henrik Elsner, der står bag, og vi har fået overtalt dem til at vise os rundt både i vinmarken og køkkenhaven, der også byder på et spændende drivhus. Vi slutter arrangementet af med en lille smagsprøve på nogle af parrets fantastiske produkter, og vi kan måske også få vristet en anekdote eller to ud af Henrik, hvis baggrund er en PhD grad i bioorganisk kemi. Henrik startede i sin tid vinproduktionen og destilleriet som et hobbyprojekt efter en lang karriere inden for biotech industrien.
Der vil også være mulighed for at købe destilleriets produkter, men sørg for at tage kontanter med, der er desværre ikke mulighed for hverken dankort eller mobilepay.




