Helsingør Haveslange 2026 – 8 åbne haver
En leg med ord – “slangen” er en række haver “bugtende" sig gennem kommunen og åbne på forskellige tidspunkter samme dag
Indrømmet… ideen er tyvstjålet fra vores søsterafdeling i Rudersdal kommune, hvor de i mange år har praktiseret en haveslange med stor succes, så sådan en ting må vi også have!
I modsætning til Haveselskabets Havefestival, som jo er landsdækkende og typisk med lange åbningstider i de enkelte haver, er dette en lokal form, hvor haverne ligger forholdsvis nær hinanden indenfor en radius af få kilometer, og da åbningstiderne er forskellige, kan både haveejerne selv og de andre besøgende i ro og mag tage fra sted til sted i bil, på cykel eller gåben. Haveejerne er heller ikke forpligtet til at oprette en åben-have-profil på hjemmesiden, men er kontaktet af afdelingsbestyrelsen, så der kan være haver med, som ellers ikke deltager i Havefestivallen. Og så ligger den på et lidt senere tidspunkt af året, hvor haverne naturligt vil have noget andet at byde på.
Billederne ovenfor er fra nogle af haverne, der deltager i Haveslangen












