Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Peter og Pia – 2 haver i Vildbjerg

Denne aften skal vi besøge hele 2 skønne haver i Vildbjerg.

Denne aften skal vi besøge hele 2 skønne haver. Vi starter på Vestervang 8 hos Peter Mosekær, som nok er mere kendt som "Stenhuggeren fra Abildå". Der havde han og hustruen Ester et landsted, og holdt "Åben Have" i 20 år. For 3 år siden flyttede de til Vildbjerg og besluttede, at nu skulle haven være nem (pensionistvenlig).

Peter mener selv, at den er blevet lidt mere kedelig, men den er smukt dekoreret med Peters mange stenfigurer samt rododendron og hortensia - og en fuglevoliere. Peter er fyldt 90 år, men har en ung kone på 83, Ester.

Herefter besøger vi Pia og Michael på Albækvej 18. Haven er en 10.000 m2 stor landbohave, som er etableret fra 2010 og frem. Haven har massere af bede med både stauder, hostaer, rododendron, græsser og hortensia.

I haven er der også mange snoede stier, terrasser, hyggekroge og siddepladser. Og så er der mange krukker (som i rigtig mange) med blomster, stauder, træer, og buske.

Der vil være mulighed for, at nyde sin medbragte kaffe mv. Husk en stol.


Find arrangement

Vestervang 8, 7480 Vildbjerg - | Åben i Google Maps