Bæredygtige blomster fra din egen have
Kom til foredrag med forfatter, faglærer, haveentusiast og miljøbevidst blomsterdekoratør, Dorthe Vembye
Forfatter, faglærer og blomsterdekoratør Dorthe Vembye er aftenens spændende havegæst.
Det er foredrag kombineret med demonstration af, hvad man kan bruge dekorativt fra sin have, til at kreere sine egne bæredygtige blomsterbuketter, kranse og dekorationer. Der er gode ideer til, hvad man kan plante og så og dermed senere få glæde af i sommeren og efteråret.
Desuden vil Dorthe fortælle om sit liv med blomster og hvad der har formet og inspireret hende - med en mor der var havebrugskonsulent ved det Danske Haveselskab og med en have på to tønder land, der førte hende ud i bedene og lærte hende en masse om planter og formgivning.
Den 5.september kl. 10-13 følger vi op med en workshop med Dorthe, så marker datoen allerede nu. Her skal vi fremstille bæredygtige buketter, kranse og dekorationer af materialer fra vores egne haver - måske af noget af det vi har sået eller plantet, som inspiration fra foredraget den 4. marts.. eller med noget af det, vi i forvejen har i haven.
OBS: Der er tale om to forskellige arrangementer. De der deltager i marts vil naturligvis få forkøbsret til workshoppen. Mere info følger, når arrangementet offentliggøres.
Vi sætter 🌱 til godt haveselskab
Find arrangement
Centervejen 91 (Aksen, Asnæs Bibliotek & kulturhus), 4550 Asnæs - | Åben i Google Maps




