Havebesøg i Sønderho Fanø
Onsdag den 12. august kl. 19 - 21 2 meget forskellige, men overraskende skønne haver hos Aase og Dorde
Vi mødes ved færgen senest kl. 18.00 og tager færgen kl. 18.10, på Fanø kan vi bliver hentet med bus.
Første have er hos Åse, Sønder Land 33 : En smuk have med mange hyggelige kroge og siddepladser i det idylliske Sønderho.
Selvom denne have ligger lige bag ved diget og dermed er udsat for havgus og vind, er det lykkes at dyrke stauder, roser, frugttræer og køkkenhave.
Haven er smukt opdelt af en halvrund bøgehæk, som adskiller blomsterhaven og højbedene i køkkenhaven og desuden giver læ til en af havens mange hyggekroge.
Gå på opdagelse og find mange spændende detaljer.
Den anden have er hos Dorde, Vester Land 33: haven er opbygget på mange gamle og krogede eukalyptus træer, som skaber et næsten subtropisk klima. Haven har sin egen ”jungle” i form af 5 meter høje bambus.
Denne have kunne besøges næsten hele året, lige fra tidlig forår, hvor de flere meter høje kameliabuske blomster efterfulgt af magnolia og rododendron.
Her i august vil I se en fantastisk masse og forskellige farvede hortensia, sammen med havens roser, stauder, forskelligartede hosta, klematis og smukke figentræer.
Haven er indrettet med det formål at på opdagelse og med små hyggekroge, hvor du kan sidde og nyde hvert hjørne i haven. Der er også plads til et orangeri.
Tag din kaffekurv med!



