Haven i Herfølge
En parcelhushave med stor skærehave, oplevelsesrige haverum og gode siddepladser
Kaffe/kage kan købes
Mad må medbringes
Salg af planter fra haven
Deltager i havefestival 2025
Arbejdet med at anlægge haven begyndte i 2018 og bestod dengang mest af græs og belægninger. Køkkenhaven, som vi anlagde det første år, blev efterhånden afløst af blomsterbede og flere bede er kommet til. I dag har vi omkring 50 m2 bede og højbede, hvor vi dyrker et- og toårige blomster samt dahliaer til afskæring. Men vi dyrker også blomster i krukker, altankasser og mellem stauder.
Vi har et stort udvalg af både hovedblomster og fyldplanter – f.eks. har vi omkring 15 sorter af Løvemund, flere sorter af frøkenhat og stolt kavaler samt et godt udvalg af dahliasorter, som er specielt egnede til buketter. For at strække sæsonen lægger vi tulipanløg i en del af højbedene om efteråret og også nogle af havens stauder indgår i buketterne.
I forbindelse med Havefestivalen er der salg af stauder, som vi selv formerer. Derudover sælger vi en del af vores store samling af kvalitetsvaser og skåle/kander fra forskellige danske og nordiske glasværker.
Der kan købes kaffe, te og muffins med bær fra haven til små priser. Du må også gerne tage egen forplejning med.
Vi glæder os til at få en god havesnak 😊
se mere på: https://www.facebook.com/haveniherfolgedk
Vis hele beskrivelsen
Åbningstider
OBS: for at finde næste åbningsdato, skal du bruge pilene til at gå fra måned til måned og holde øje med dage markeret med sort cirkel. Klikker du på cirklen, får du oplyst åbingstiden på dagen.