Nybyggerhave - Vissenbjerg
Nybyggerhave der er i gang med 4. sæson - fra græsplæne til have.
Vi flyttede ind i marts 2021 – og da vi flyttede ind, havde vi omkring 100 krukker, med hortensia, og sjældne træer og buske, der skulle plantes ud i haven, der bare var græs. Stille og roligt indtager vi mere og mere af græsset, til forskellige anlæg og bede.
I haven er der mange hortensia, og en del af dem findes ikke i dansk handel. Haven er samtidig også en have, hvor der kan nørdes planter, da største delen af alle træer og buske har planteskilte. Vi prøver at gøre op med den traditionelle parcelhave ved at kombinere, det at vi har en 1-årig søn, med en prydhave og nyttehave. I vores have er der frugt og bær i vores prydbede og majs i vores vildt med vilje.
OBS:
Da der ikke er meget parkeringsplads, og for at genere naboer mindst muligt, så opfordre vi til, at I parkerer på Duedal Huse, langs med cykelstien og går op til haven.