Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Frøsamler foredrag: Gamle danske grøntsagssorter – frø til fremtiden

Silkeborg Havekreds inviterer d. 19. oktober til en spændende aften med Svend Erik Nielsen i Medborgerhuset Lunden.

Svend Erik Nielsen har gennem mange år indsamlet og dokumenteret viden om de gamle danske handelssorter og er forfatter til værket Leksikon over gamle danske grøntsagssorter – kulturhistorie, beskrivelser, frøavl og føde. Leksikonets to bind beskriver 22 grøntsager og over 400 grøntsagssorter, som har haft stor betydning for dansk grøntsagsdyrkning, og fortæller samtidig historien om forædling, frøavl, frøhandel, dyrkning og madlavning gennem generationer.
Ved foredraget vil Svend Erik Nielsen fortælle om sit store arbejde med at kortlægge og bevare de gamle sorter og om, hvorfor de fortsat har stor værdi. I en tid, hvor klimaforandringer, tab af biodiversitet og geopolitiske konflikter udfordrer vores fødevareforsyning, kan de gamle grøntsagssorters genetiske mangfoldighed vise sig at blive en vigtig ressource for fremtidens dyrkning.
Aftenen byder på spændende kulturhistorie, fascinerende fortællinger og masser af inspiration til alle med interesse for køkkenhaven, frøavl og bevaringen af vores grønne kulturarv. Svend Erik Nielsen deler rundhåndet ud af sin store viden og smittende begejstring for de gamle grøntsagssorter.
Tid: Mandag den 19. oktober kl. 19.30
Sted: Sal 1 i Medborgerhuset Lunden, Vestergade 74, 8600 Silkeborg.
Kaffe og kage kan købes.

Find arrangement

Sal 1 i Medborgerhuset Lunden, Vestergade 74, 8600 Silkeborg - | Åben i Google Maps