Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Haveglæde Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Aktiviteter Se alle aktiviteter Arrangementer Digitale haveoplevelser Havefestival Hjem og Haveliv Haveskoler Køkkenhaveskolen 2024 Haver

Lars sparede 2800kr på sine forsikringer

Gennem Haveselskabet blev Lars opmærksom på Tryg, som han tog kontakt til og fik et uforpligtende møde. Til mødet blev Lars guidet i omlægningen af sine forsikringer, og fik som medlem af Haveselskabet tilbudt en særlig forsikring til sin have, med i pakken. Dermed fik Lars flere penge til planter i haven.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Haveselskabets have Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Besøg i en frugtplantage

Vi besøger Frugtplantagen Lyby Strand, ser og hører om dyrkning af æbler og pærer

Onsdag d. 3. september besøger vi Frugtplantagen Lyby Strand

Kl. 19,00 mødes vi på Lyby Møllevej 2. 7800 Skive

 

Vi starter med en gåtur i frugtplantagen, derefter ser vi kølerum/lager, pakkeri og butik. Undervejs vil Klaus og Else fortælle om frugtplantagen, pasning og pleje af æbler og pære træer.

Frugtplantagen Lyby Strand som den hedder er en familie-ejet virksomhed der bygger på kvalitet, friskhed og tillid, med frugt og grønt, og det har den altid gjort.

Klaus Dalgaard driver plantagen sammen med sin kone, Else.​​

Frugtplantagen er beliggende ved Lyby Strand v/ Limfjorden på den gode Sallingmuld, som giver god grobund for plantagen’s produkter.

Der har været frugtplantage her siden slutningen af 2. verdenskrig (1946).
Plantagen er i dag på ca. 3 ha (æbler, pærer og lidt blommer)

Frugten er altid friskplukket og det er i fineste danske kvalitet som bygger på mange års erfaring.

DER SÆLGES ÆBLER, PÆRER OG I HØST SÆSONEN ER DER OGSÅ BLOMMER. HELE ÅRET SÆLGES: ÆBLEMOST, ÆBLEMOST MED 15% DANSKE KIRSEBÆR SAMT ÆBLESNAPS.

OP TIL JUL SÆLGES JULETRÆER OG APPELSINER.

 

Husk passende fodtøj og påklædning efter vejret.

Medbring kaffe/brød og evt. en stol. (Kaffe kan nydes indendørs)

 

Tilmelding senest søndag d. 31. august til Anette 20286259


Find arrangement

Lyby Møllevej 2 Skive 7800 - | Åben i Google Maps