Menu
Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Havestof Se alt i havestof Biodiversitet Den Spiselige Have Design og Indretning Dyrkning Havens Problemer Prydhaven Haveglæde

Er du også vild med roser?

Så er der vejledning og gode råd at hente i Haveselskabets bog Rosenglæde. Bogen går praktisk til værks og giver gode råde om: Køb af roser • Plantning af roser • Pleje af roser • Beskæring af roser • Gode rosensorter • Og meget mere. Bogen er skrevet med glæde og stor erfaring af Haveselskabets rosenekspert Peter Ørum Scherg.

Aktiviteter Se alle aktiviteter Arrangementer Foredrag Webinar Haveskoler Digitale haveoplevelser Havefestival Haver Hjem og Haveliv

Lars sparede 2800kr på sine forsikringer

Gennem Haveselskabet blev Lars opmærksom på Tryg, som han tog kontakt til og fik et uforpligtende møde. Til mødet blev Lars guidet i omlægningen af sine forsikringer, og fik som medlem af Haveselskabet tilbudt en særlig forsikring til sin have, med i pakken. Dermed fik Lars flere penge til planter i haven.

Om os Se alt om os Foreningen Værdier, mission og vision Kontakt Kommercielle samarbejder Medarbejdere Haveselskabets have Støt havesagen Presse Intranet

Gør gratis brug af Tryg Bolighjælp

Da Kathe omlagde sine forsikringer til Tryg, sparede hun 1600 kr. Ikke lang tid efter, fik hun lov at gøre brug af Tryg Bolighjælp, da hun opdagede et stort hvepsebo på sin grund. Kort efter sendte Tryg hjælpen ud, og fik fjernet hvepseboet, - uden beregning, da det er en del af pakken.

Biodiversitet i en gammel landbohave hos Mette Jørgensen

Haven er vild med vilje, men dog ikke helt uden pasning. En spændende urtehave i plantekasser.

Uhm. Lækkerier fra haven

En have i forandring fra vinkelret til snoede stier i frugt og bærhaven

Den gamle brændestak blev fjernet og hjemmehørende arter fik dens plads, røllike, konge pen, farvegåseurt satte startskuddet til ”vild med vilje” i vores have.

Plænen indeholder forskellige hjemmehørende arter som brunelle, krybende læbeløs, mælkebøtter, og mange krokus og andre løgplanter fungerer som buffet til de tidlige bier. Der er desuden bede med gul kongelys, liden skjalde, krybende timian, ærenpris m.m.

Frugthaven er ny etableret i 2023 med små vandhuller, hvor frøer og tudser trives. Og en sydvendt høj og stendige og stenhøj, hvor salamanderne soler sig. Bålsted, shelter og brændeskur med sedumbakker på taget.

Græsset står højt og blikket kan løbe langt ud over den tidligere hestefold, hvor der eksperimenteres med hûggelbed til kartoflerne. Ved siden af efterårshindbær og resterne af sankthansbålet, der ikke blev brændt af i 2018, hvor mus, småkravl og insekter bor godt.

Du kan gå en tur gennem alle’en i det fem rækkers læbælte, som blev anlagt i 1994 med kvasbunker og mange skjul til fuglene. Lodret dødt ved og huler til mår, mus og pindsvin. En blåregn, der snor sig til himlen angiver begyndelsen på turen, og lyset for enden af tunnelen markerer rundkørslen, hvorfra man vender tilbage til start. Den gamle løbefold som hver vinter har været gnavet ned er overgået til ”vild med vilje”. En snoet sti omkring de runde bede med gedeblad, slåen, blåhat, og krybende læbeløs, røllike, blodrød storkenæb og mange andre hjemmehørende arter som er importeret i løbet af de sidste år. 

Der en traditionel prydhave med høstanemoner, bonderoser, akelejer, gyvel, clematis, almindelige roser, en enkel dronningebusk, guldregn, jasmin, sommerfuglebusk m.m. har vi også med almindelig mosangreben græsplæne, men den er fra vores synspunkt bare lidt kedelig.

Herefter kommer vi ind i urtehaven hvor højbede, drivhus, hønsegård og potteskur danner rammen om arbejdet med selvforsyning i sæson. 


Find arrangement

Hesselbjergvej 5, 4690 Haslev - | Åben i Google Maps