Menu

Vis alle

0 resultater

Havestof

0 resultater

Arrangementer

0 resultater

Shop

0 resultater

Åbne haver

0 resultater

Liste visning

Gitter visning

Du skal indtaste minimum 3 tegn for at se resultater

Her kan du søge i hele vores katalog af artikler, arrangementer, produkter og åbne haver.

Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere
Vis flere

Britt og Eriks have i Tårnby

En 900 m2 have med historie, som du kan gå på opdagelse i. Mange træer, buske, stauder, køkken/skære-have og drivhus.

  • Havevandring med guide
    Læs mere
  • Hunde er velkomne
    Læs mere
  • Kaffe/kage kan købes
    Læs mere
  • Mad må medbringes
    Læs mere
  • Salg af planter fra haven
    Læs mere
  • Åben efter aftale
    Læs mere

Vi har haft haven i 35 år, og den byder på mange træer og buske, både stedsegrønne og løvfældende, rhododendron og tætplantede stauder, bl.a. mange pæoner, juleroser, hosta, bregner, klatreplanter og bunddække. 17 store granitsten og forskellige stier med granitskærver, barkflis og en "girafsti" med ølandssten, flere terrasser og hyggekroge, køkken/skære-have i højbede, bærhave og drivhus.

Vi har fokus på at skabe et haverum, hvor der altid er noget flot at se på, og et frirum med flere siddepladser, som også giver mulighed for ro og fordybelse. En have, der næsten "passer sig selv", og er en oplevelse at gå rundt i, da du ikke kan se det hele på en gang. Sidst men ikke mindst har vi fokus på, at skabe et godt levested for insekter, fugle, frøer og pindsvin, så derfor er det også en giftfri have.

Åbningsdage lægges løbende op, så årets gang i haven kan følges.

Der er mulighed for at købe overskudsplanter og frø fra haven samt buketter, kranse og dekorationer afhængigt af årstiden.

Er medlem af Dansk Pæonselskab.

Vis hele beskrivelsen

Åbningstider

Haven er åben efter aftale, tag kontakt til kontaktpersonen hvis fremvisning ønskes.

Find haven

Præstefælledvej 80 Kastrup 2770 - | Åben i Google Maps